Що таке ламінація

Ламінація — технологія створення пакувальних матеріалів, що передбачає склеювання кількох полімерних плівок. Кінцевий продукт складається з 2–3 шарів і має особливі фізичні та механічні властивості. Запакований товар ефективно захищено від впливу зовнішнього середовища, гальмуються внутрішні процеси, що здатні негативно відбитися на його вигляді, смаку тощо.

Зовнішній шар — основа для друку. Він же відповідає за захист продукції від більшості негативних факторів навколишнього середовища. Зазвичай для нього використовують поліпропіленові, поліефірні або поліамідні плівки. Середній бар’єрний шар потрібен, коли йдеться про зберігання і продаж продуктів, що потребують захисту від проникнення повітря, ультрафіолетових променів й інших специфічних впливів. Його виготовляють з алюмінієвої фольги чи металізованого ПЕТ. Внутрішній шар герметизує пакування, матеріал повинен легко піддаватися температурному зварюванню. Саме тому зазвичай використовують поліпропілен або поліетилен.

Упаковки з використанням ламінації

Технології ламінування дозволяють створювати будь-які види м’якого пакування, у тому числі з флексодруком. Розглянемо найбільш популярні.

  • Рулонна упаковка

Технології ламінування дозволяють створювати будь-які види м’якого пакування, у тому числі з флексодруком. Розглянемо найбільш популярні.

  • Рулонна упаковка

Рулонна упаковка є заготовкою, яка призначена для подальшого використання на фасувальних лініях підприємства-замовника. Це суцільний аркуш, з якого формуються окремі етикетки або пакети безпосередньо в процесі пакування. Підходить для фасування великої кількості товару за короткий проміжок часу.

  • Дой-пак пакет

Це пакет з гнучким дном, що забезпечує стійкість навіть за малої ваги продукту всередині. Додатково пакування можна забезпечити зіп-замком та/або насічками для зручнішого відкривання.

  • Тришовний пакет (саше)

Простий пакет без закладів, який має тільки бічні шви. Це один з найбільш бюджетних варіантів для пакування сипучих або невеликих поштучних продуктів.

  • Стабіло пакет

Пакування з чотирма звареними бічними гранями. Його дно під вагою продукту вирівнюється, що змушує пакет стояти.

  • Гассет пакет

Компактний пакет з бічними закладами та центральним швом позаду. Оптимальний для різноманітних сипучих продуктів, дозволяє фасувати об’ємні товари.

  • Пакет з заднім швом

Квадратний або прямокутний пакет без закладів, але з центральним швом позаду. Конструкція робить його схожим на саше.

Переваги ламінації

  • Захищає зовнішній вигляд пакування. Додатковий шар плівки зберігає яскравість барв, чіткість зображень і тексту. Продукція виглядає презентабельно навіть після тривалого зберігання, транспортування.
  • Підвищує зносостійкість. Багатошарове пакування міцне, добре переносить будь-які механічні впливи. Завдяки ламінації воно надійно захищає продукт від впливу вологи, пилу, сонячного світла (за умови використання відповідних матеріалів).
  • Основа для різноманітного дизайну. Багатокомпонентні ламіновані матеріали можуть залишатися прозорими або мати кольорову заливку, передбачати друк зображення і тексту. Верхній шар можна замовити глянцевий чи матовий.
  • Варіативність. Склеюванню підлягають практично всі види полімерних плівок. Це дозволяє дібрати оптимальний варіант, враховуючи тип і характеристики продукту, вимоги до його зберігання й транспортування.
  • Зручне використання. Фізичні показники (зокрема рівномірна товщина) роблять ламіновану упаковку придатною для автоматичних ліній фасування.

Багатошарові матеріали не мають значущих недоліків, оскільки можна обрати саме ті полімери, які відповідають вимогам замовника. Хоча ламінація підвищує вартість пакування, це виправдовується чудовими естетичними й споживчими характеристиками.

Які види ламінування існують?

Для виготовлення пакувальних матеріалів використовують два основних види ламінування.

  • Сольветне. Шари плівки з’єднують за допомогою клейових систем, що містять хімічні розчинники. Це знижує вірогідність виробничих дефектів. Замовник отримує максимально надійне пакування, що підходить для деяких видів спецій, хімічних засобів, різноманітних непродовольчих товарів.
  • Безсольвентне. Використовуються клейові речовини, що не містять синтетичних розчинників. З’єднання відбувається за рахунок реакції між адгезивами, нанесеними на різні шари плівки. Такий спосіб ламінування екологічний та швидкий, адже не вимагає додаткової сушки. Підходить для дитячого харчування, інших продовольчих товарів.
Сучасні технології ламінування дозволяють створювати надійне презентабельне пакування, що підходить для будь-яких харчових і нехарчових продуктів. Об’єднання характеристик декількох полімерних матеріалів забезпечує низку переваг. Серед них: стійкий до стирання високоякісний друк, підвищена міцність, можливість створювати  пакування з урахуванням особливостей конкретного товару. Компанія Рівне Флекс виготовляє багатошарові плівки та м’яку упаковку з них на сучасному обладнанні з дотриманням необхідних стандартів і норм. Наші експерти розробляють склад матеріалу на основі індивідуальних вимог замовника. Виробництво відбувається з використанням сольветних та безсольвентних технологій.

1

Що таке флексографічний друк

Флексографічний друк — це різновид високого друку з використанням флексографічних форм і спиртових чи водорозчинних фарб, що швидко висихають. Метод дозволяє наносити зображення або текст на будь-які гнучкі матеріали: плівку, папір, картон, фольгу, тканину тощо. Картинка виходить яскравою, чіткою. Флексографія — чудове рішення для оздоблення упаковки, у тому числі призначеної для харчових продуктів.

Перенесення зображення відбувається за допомогою полімерних форм, що закріплені на обертовому валу. Кожне таке кліше відповідає за передачу окремого кольору. Сучасні друкарські лінії здатні наносити зображення з використанням до восьми барв.

Упаковки з флексодруку

Упаковка, оздоблена флексографією, популярна серед виробників у всьому світі. Розглянемо найбільш затребувані варіанти з використанням цієї технології.

  • Дой-пак. Це пакет з гнучким дном, яке дозволяє виробу надійно стояти навіть з легким продуктом всередині. До додаткових опцій належать насічки для легкого відкривання, багаторазовий зіп-замок для зручного зберігання вмісту пакету після розпаковки.
  • Саше (тришовний пакет). Дуже популярне за рахунок невисокої вартості рішення. Підходить для будь-яких сипучих продуктів, у тому числі спецій, а також товарів, які необхідно фасувати вручну.
  • Стабіло пакет. Пакування з чотирма запаяними бічними гранями і об’ємним дном, яке розправляється під вагою наповнення. Використовується для фасування кави та інших сипучих продуктів.
  • Гассет пакет. Пакування з бічними фальцями й заднім швом по центру. Також найчастіше використовується для кави.
  • Пакет із заднім швом. Це прямокутне або квадратне пакування із заднім швом по центру, але без бічних фальців. Зазвичай використовується для снеків, напівфабрикатів, продуктів, що вимагають ручного фасування.
  • Рулонна упаковка. Заготовка великого тиражу, що в подальшому (вже на виробництві замовника) нарізається на окремі одиниці. Оптимальне рішення для великих і середніх підприємств, що фасують крупи, макарони, сіль, цукор, печиво, цукерки.

Переваги флексодруку
  • Безпечний. Флексографічний друк можна використовувати для оздоблення упаковки, що контактує з харчовими продуктами, адже в процесі нанесення зображення використовуються екологічні рідкі фарби.
  • Універсальний. Метод підходить як для тонких матеріалів (фольга від 5 мкм, папір від 40 г/м2), так і для товстих (картон, гофрокартон). Це робить сферу використання флексографічних технологій максимально широкою.
  • Економічний. Завдяки особливостям друкарських форм, що використовуються, оптимізовано витрати чорнил. Кліше потрібного розміру також мінімізує об’єм відходів, зменшує вартість замовлення.
  • Ефективний. Сучасне обладнання рівномірно розподіляє фарби по всій площині зображення, тому картинка виходить якісною.
  • Змінюваний. Кастомізовані друкарські лінії дозволяють додати модулі для ламінування, тиснення, коронної обробки, тощо.
  • Вигідний. Для флексографічного друку використовують гнучкі тиражостійкі форми, оптимальні для середніх і великих тиражів. Більш того, відмиті від фарби кліше за належного зберігання можна використовувати для наступних замовлень підприємства.

Однак даний метод нанесення зображення має і деякі недоліки, про які варто знати заздалегідь.

  • Відносно висока вартість малих тиражів. Для друку кожного окремого замовлення виготовляють унікальні форми, що робить ціну невеликого об’єму пакувальних матеріалів недостатньо вигідною.
  • Невисока якість передачі найдрібніших шрифтів. Це пов’язано зі специфікою виробництва флексографічних форм.
  • Якість зображення може відрізнятися в межах однієї партії. Проте цьому можна запобігти завдяки сучасному обладнанню, точності налаштувань і цифровому контролю.

Що важливо враховувати, вибираючи флексодрук?

Флексографія, як і будь-яка технологія оформлення упаковки, має свої особливості. Клієнту важливо враховувати їх на етапі погодження макетів, внесення правок.

  1. Особливості передачі кольорів. Для використання високоякісного друку флексографічним методом найкраще підходять макети, що не містять складних відтінків і переходів, напівтонів. Це обумовлено специфікою нанесення зображення.
  2. Вибір шрифтів. Не рекомендується використання літер з зарубками та шрифтів дуже малого кеглю. Передача таких тонких елементів не завжди може бути якісною. Однак в дизайні сучасного пакування шрифти подібного типу використовують рідко.
  3. Нюанси яскравості. Оскільки для нанесення зображення використовують дуже рідкі фарби (консистенція наближена до води), домогтися виразних світлих кольорів важко. Дещо яскравіший результат виходить при застосуванні чорнил з УФ-закріпленням.
  4. Твердість і структура матеріалу. У разі використання дуже тонкого паперу (біля 40 г/м2) використовують модифіковані фарби, які не будуть протікати крізь пори основи. Хоча флексографічні технології підходять для достатньо товстих матеріалів, велике значення мають параметри м’якості — в середньому це 30 одиниць по Шору.

Флексодрук — сучасний, високопродуктивний і екологічний метод оздоблення гнучких пакувальних матеріалів. Він особливо вигідний, якщо клієнт планує замовити тираж середнього чи великого об’єму. Компанія Рівне Флекс має великий досвід виготовлення пакувальної продукції, оформленої за допомогою флексографічних технологій. Ми використовуємо найбільш сучасне обладнання, багатоступеневі друкарські лінії, гарантовано якісні витратні матеріали. У нас ви можете замовити пакування для будь-яких товарів (харчових і нехарчових продуктів, побутової хімії тощо), ручного фасування чи автоматичних ліній.

1